Rady dla Rodziców
To, co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre. Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pozwolą na poradzenie sobie z nową, stresującą sytuacją.
- Uprzedź malucha o tym, że np. za tydzień pójdzie do przedszkola, opowiedz mu, co tam się robi, czego się uczy.
- Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać sie, pocałuj je i wyjdź.
- Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiechu, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.
- Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to, choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
- Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz mu dać maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania.
- Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tatą są mniej bolesne.
- Wyrabiaj samodzielność dziecka w jedzeniu, myciu rąk, korzystaniu z toalety, ubieraniu się, rozbieraniu. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej mu dostosować się do nowych warunków.
- Ubranie dziecka musi być wygodne, nie może sprawiać kłopotów. Należy unikać spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami. Rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy (chyba, że są to buty ortopedyczne, zazwyczaj wiązane).
- Czas pobytu małych dzieci w przedszkolu nie powinien być długi. Jeżeli to możliwe, w pierwszych dniach dobrze jest odbierać dziecko po obiedzie. Małe dziecko szybko się męczy, zwłaszcza, kiedy ma dużo wrażeń.
- Rodzice nie powinni spóźniać się z odbieraniem dziecka, zwłaszcza jeżeli obiecali, że przyjdą wcześniej.
- Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło.
- Kontroluj się, w tym co mówisz. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
- Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło sie w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
- Pamiętaj! Żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem!