Wakacyjne zabawy

Drodzy Rodzice, rok szkolny dobiegł już końca,więc przesyłamy propozycje zabaw które możecie wykorzystać podczas wakacji. Życzymy udanej zabawy oraz miłych wakacji.
1.„Kolorowy obraz” – tworzenie obrazów za pomocą piany.
Do zabawy potrzebny jest: duży biały brystol, kilka szklanek, woda, płyn do mycia naczyń, słomki, farby lub barwniki.
Do szklanek z wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń oraz farby lub barwnika. Płyn dokładnie mieszamy i gotowe ,,barwne mieszanki” ustawiamy w kilku miejscach na białym brystolu. Najlepiej zabawę przeprowadzić na trawie lub na piasku, aby uniknąć zabrudzeń wokół.
MARTA1MARTA2MARTA3

2. „Odszukaj ślady” – zabawa w detektywa
Do naszej zabawy potrzebujecie: kilka butów z różnymi spodami, szeroki pędzel, farbki, nożyczki, wodę i białe kartki. Tak niewiele trzeba, aby stworzyć świetną propozycję dla dziecka i zainteresować je na dłużej.
Każdy but jak zauważycie podczas tej zabawy ma inny ślad, najłatwiejsze do odciskania są oczywiście małe butki. Jednak gdy zróżnicujemy i użyjemy różnych butów będzie ciekawiej i będziemy mogli układać je stopniując według wielkości.  Zalecam malowanie spodu butów na jeden kolor, bo inaczej dziecko w trakcie poszukiwania dwóch jednakowych odcisków będzie się sugerowało kolorem zamiast odciśniętym śladem.
Ślady można również wykorzystać do nauki liczenia.
 MARTA4MARTA5
3. „Żelowe gnioty” – zabawa sensoryczna
Do wykonania żelowych gniotków potrzebujecie: Przezroczyste balony, kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę w której wymieszacie wodę z żelatyną, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.
Młodsze dzieci z pewnością będę potrzebowały do przygotowywaniu gniotka pomocy dorosłej osoby. Samo wykonanie trwa kilka minuta, a zabawa jest bardzo atrakcyjna zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Takie zabawy świetnie uczą dzieci, że można samodzielnie stworzyć coś z niczego. Kombinowanie i łączenie różnych mas oraz eksperymentowanie uczy otwartego myślenia. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pozwala wyładować emocje i trenuje dłonie, a nawet rzucanie do celu.
MARTA6
Żelowy gniot krok po kroku w poniższym linku

4. Zabawa w skojarzenia
Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
5. Zabawa w zgaduj zgadula!
Czyli zabawa dla nieco starszych dzieci. Wymyślacie sobie kategorię, np. „zwierzęta”. Dziecko zadaje ci pytania np. „czy to ma rogi?”, które w końcu naprowadzą je na dobrą drogę.
6. Zabawa w „ciepło – zimno”
Sprawa jest prosta. Ty, drogi rodzicu, leżysz na kanapie i odpoczywasz. Jednocześnie prosisz dziecko szukać jakiejś rzeczy w pokoju, w którym przebywacie. Aby ułatwić malcowi zadanie, mówisz: „ciepło – zimno”. Chcesz wydłużyć grę? Wprowadź system nagród, np. chrupki kukurydziane.
7. Kocykowy twister
To prosta rodzinna zabawa. Na trawie rozłóżcie kocyk. Zadaniem uczestników jest zmieszczenie się na nim. Kiedy to się uda, wszyscy powinni wstać. Następnie składamy kocyk na pół. Uczestnicy znów muszą się na niego dostać. Później można ponownie złożyć kocyk i sprawdzić, czy tym razem też się uda. Uwaga! Wszystkie pozy i chwyty dozwolone. Można jednak na początku gry ustalić, że uznane będą tylko pozycje leżące lub siedzące.
8. Zabawa z kamieniami przywiezionymi z wakacji.
„Kółko i krzyżyk” – gra
Potrzebne będą:
kamienie,
farby,
pędzelek,
marker,
kartka papieru
MARTA7

„Domino”- gra
Potrzebne będą:
kamienie,
marker z farbą
Mieszamy wszystkie kamienie, następnie każdy z graczy losuje po 7 kamieni. Pierwszy gracz wykłada na środek jeden ze swoich kamieni, dalej kolejna osoba dokłada do tego kamienia jeden ze swoich, tak aby ten pasował ilością oczek, np. 6 do 6, 5 do 5 itd. Kamienie można dokładać po obu stronach. Jeżeli okaże się, że w naszych kamieniach nie ma żadnego, który by pasował do już wyłożonych musimy dobrać kolejny i tak dobieramy do skutku, czyli do znalezienia odpowiadającego kamienia. Jeśli wyłożyliśmy już wszystkie 7 kamieni, to w kolejnych ruchach dobieramy kamienie z pozostałych dopóki wszystkie kamienie nie zostaną zabrane. Wygrywa osoba, która nie ma żadnego kamienia, bądź ta, która ma najmniejszą liczbę kamieni.
MARTA8

Komentarze zamknięte.