Z rodziną miło spędzam czas

Z rodziną miło spędzam czas.
Propozycje zabaw dla dzieci 3 letnich
Temat: „Z rodziną miło spędzam czas”.

1.Prosimy Rodziców o przeczytanie opowiadania. „Rodzinka”- słuchanie opowiadania A. Galicy.

„Rodzinka”
Jeż Julek podskakiwał na półce i uśmiechał się pod nosem. – Coś ty taki dziś wesoły?- zapytał Przemek. – Byłem gdzieś wczoraj i jest mi bardzo wesoło- odparł Julek. – Gdzie byłeś?- dopytywała Aga. – U mojej jeżowej rodziny na imieninach- cieszył się Julek. – Proszę pani, Julek mówi, że był u rodziny- wołała Aga. – Czy to prawda? – Skoro tak mówi- stwierdziła pani. – Nie wiedziałem, że jeże mają rodzinę- zdziwił się Przemek. A Julek zaśpiewał: Każdy ma rodzinę przecież, czy wy o tym wiecie? I tatę, i mamę najpiękniejszą na świecie. Dzieci zaczęły przysłuchiwać się, a Julek opowiadał: – Mam starszego brata Gutka i młodszego brata Jurka oraz dwie małe siostry Jeżynki. Mam też wujków i ciocie, i oczywiście jeżowego dziadka, i babcię jeżową. I właśnie wczoraj Jurek miał imienin, i mieliśmy takie rodzinne jeżowe święto. – Ja tez mam brata- powiedziała Aga. – Jest już duży i chodzi do szkoły. – A ja mam dwie ciocie i siostrę, i wujka, i oczywiście tatę, i mamę- wyjaśniał Przemek. – I to moja mam jest najpiękniejsza! – Moja też- zawołał Franio. -A tata potrafi czarować, naprawdę, wyczarował mi kiedyś nowe autko. – Pewnie ci kupi?- spytał Przemek. – Nie kupił, tylko wyczarował, tak mi powiedział, a w rodzinie nigdy się nie oszukuje- upierał się Franio. –Moja rodzina jest najfajniejsza na świecie- oznajmiła Jagódka. – Opowiadamy sobie różne kawały i pękamy ze śmiechu. – Najważniejsi w rodzinie są rodzice- mądrzył się Krzyś- bo oni dbają o nas. – A moi rodzice mówią, że najważniejsze są dzieci- stwierdził Maciek. – Bo oni nas bardzo kochają. Mama mówi, że jestem jej oczkiem w głowie. – A czy pani ma rodzinę?- zapytała Aga. – Oczywiście- odparła pani Beata z uśmiechem. – Nie słyszałaś, co mówi Julek? Każdy ma swoją rodzinę. – Słuchajcie!- zawołał Przemek. – Nasza pani też ma rodzinę! – A może by tak coś narysować dla rodziców?- spytała pani. – Przecież niedługo będzie święto mamy, a później święto taty. Pora zabrać się za przygotowanie laurek.

2. Rozmowa z dzieckiem na temat wysłuchanego utworu. O jakim rodzinnym święcie opowiadał dzieciom jeż Julek? ; O jakich jeżach w swojej rodzinie mówił Julek? ; Co o swoich rodzinach opowiadały przedszkolaki?; O jakim święcie przypomniała pani?; Co dzieci przygotują rodzicom z okazji święta mamy i taty?

3. Zestaw ćwiczeń ruchowych:

- „Krasnoludki”- dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło: Krasnoludki! zatrzymują się i przykucają.
„Pomagamy sprzątać” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Naśladowanie ruchem wycierania kurzu: wysoko- dzieci wznoszą się na palce, nisko -robią przysiad. Odkurzanie -wykonują skręty tułowia w lewo i w prawo.
„Pieski” – zabawa z czworakowaniem. Dzieci chodzą na czworakach. Na hasło: Pieski do domu! – biegną i zatrzymują się wokół Rodzica.
„Piłeczki duże i małe” – zabawa z elementem podskoku. Dzieci podskakują obunóż. Na hasło: Duże piłki!- skaczą na nogach prostych w kolanach, z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Na hasło: Małe piłki! – podskakują w przysiadzie.

4. „Rodzina”- praca z obrazkiem. Rodzic prezentuje obrazek. Dzieci opowiadają o obrazku: kogo przedstawia, ile jest osób dorosłych, dzieci i wszystkich razem. Wspólnie nazywają członków rodziny: mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek. Dzieci odpowiadają na pytania: – Z ilu osób składa się wasza rodzina? Jak mają na imię mama, tata, siostra, brat, babcia, dziadek?
obrazek -a
5. „Róbcie to, co mama”- zabawa naśladowcza. Dzieci ustawione w kole, w środku mama. Mama pokazuje ruchy, np. podskakuje na dwóch nogach, na jednej, robi przysiady. Dzieci naśladują te ruchy. Po kilku ruchach Rodzic wybiera inną mamę (dziecko).

6. „Rodzice i dzieci”- rozwiązywanie zagadek Joanny Wasilewskiej.
Ona cię karmi, ubiera, Na długi spacer zabiera. Gdy obejmiesz ją za szyję, Czujesz, jak jej serce bije. (mama)
Uczy cię jeździć na rowerze, Na lody czasem zabierze. Gdy mama jest trochę zajęta, To on o wszystkim pamięta. (tata)
To one są w domu najważniejsze. To im rodzice kupują zabawki, cukierki, To im czytają wiersze. Z nimi w domu jest wesoło, A mama i tata mają zajęć sporo. (dzieci)

7. „Moi rodzice” – zabawa słowna. Dzieci siedzą w kole. Rodzic turla do wybranego dziecka piłkę i mówi: Maja mama l tata jest.. dziecko kończy zdanie i turla piłkę z powrotem do Rodzica. Przykłady innych zdań:
- Lubię, kiedy mama I/tata… -Razem z mamą /tatą… -Moja mama /mój tata lubi…

Komentarze zamknięte.